
I den nya satsningen Debuten ger Sveriges Radio Drama får tio oetablerade upphovspersoner sina ljuddramer producerade och publicerade. 600 bidrag kom in från hela landet till projektet, som genomförs i samarbete med produktionsbolaget Filt.
”Det känns fantastiskt att få öppna dörren för nya berättelser och bjuda publiken på ljuddrama de kanske aldrig mött annars! För mig handlar den här satsningen om att ge plats åt röster som inte blivit tillfrågade tidigare, men som har något angeläget, oväntat eller helt eget att säga. Bland de många bidragen har vi hittat tio unika ljuddramer som verkligen förtjänar att höras” säger Lola Zackow, som är konstnärlig ledare på Sveriges Radio Drama.
På fredag hörs det första ljuddramat – En helvetes jäkla speeddejt av Fredrik Zadig – i P1. Men redan på torsdag läggs alla avsnitt ut i SR:s app.