SR:s ekonomidirektör till Bookbeat

Sophia Duràn. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio.

Sveriges Radios ekonomidirektör och CFO Sophia Duràn har lämnat företaget. Sedan 18 augusti är hon finansdirektör på streamingtjänsten Bookbeat.

Sophia Duràn kom till SR 2014 och blev ekonomidirektör så sent som i november förra året, då hon även tog plats i bolagsledningen. Hon hade innan dess flera chefsroller inom HR- och ekonomienheten, bland annat ekonomistyrningschef och under en kort period tillförordnad ekonomidirektör.

”Jag är väldigt glad över att ta mig an rollen som CFO på Bookbeat i en så spännande fas. Att förena fortsatt tillväxt med långsiktig lönsamhet är en utmaning jag ser fram emot, och jag hoppas kunna bidra med min erfarenhet. Det blir även inspirerande att vara en del av en bransch där passionen för böcker är central och där vi kan bidra med att göra litteratur tillgänglig för fler genom vår tjänst” säger Sophia Duràn i ett pressmeddelande från Bookbeat.

Radionytt ansvarar inte för externt länkat innehåll.

Share