Malmö får egen P4-kanal

Carolina Källestål, kanalchef P4 Malmöhus och tillträdande ansvarig utgivare för P4 Malmö och P4 Skåne. Foto: Sveriges Radio. Sofia Wadensjö Karén, programdirektör. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio.

Under första kvartalet nästa år ersätts P4 Malmöhus och P4 Kristianstad av två nya kanaler: P4 Skåne och P4 Malmö.

”Det känns verkligen roligt att kunna stärka bevakningen av Skåne. Malmöborna får framöver en egen kanal med ett mer anpassat utbud för Sveriges tredje största stad. Precis så som Stockholm och Göteborg har sina egna kanaler. Samtidigt fokuserar vi på ett starkt lokalt utbud i resten av Skåne som även inbegriper att vi förstärker bevakningen i nordvästra Skåne, det vill säga Helsingborg och omnejd” säger programdirektör Sofia Wadensjö Karén.

Carolina Källestål som idag är kanalchef på P4 Malmöhus blir ansvarig utgivare för båda kanalerna men den exakta organisationen är ännu inte bestämd.

”Det känns både inspirerande och betydelsefullt att samla våra redaktioner och ta vara på vår gemensamma styrka. Det ger oss ännu bättre möjligheter att leverera närvarande lokal journalistik, samtidigt som kanalernas publik får ett tydligare utbud i Skåne oavsett var man bor eller arbetar” säger Carolina Källestål.

Radionytt ansvarar inte för externt länkat innehåll.

Share