Viaplay rapporterar bättre resultat och ökad radioreklamförsäljning

Jørgen Madsen Lindemann. Foto: Viaplay Group.

Viaplay Group omsatte 5,513 miljarder kronor under andra kvartalet. Det är 1,2 miljarder mer än motsvarande period förra året, vilket förklaras av att TV- och streamingdistributören Allente nu har integrerats i koncernen. Med Allente tillagt till förra årets omsättning blir ökningen istället 200 miljoner kronor.

Rörelseresultatet förbättrades från 88 miljoner till 253 miljoner och periodens resultat från ett minus på 49 miljoner till ett plus på 70 miljoner.

”Det andra kvartalet följde samma mönster som vi såg under årets första kvartal, då vi fortsatte att göra framsteg på vår långsiktiga transformationsresa. Integrationen av Allente fortlöper enligt plan. Vi har förlängt viktiga innehållsrättigheter på marknadsmässiga villkor och omförhandlat ett antal av våra viktigaste partneravtal på mer kommersiellt konkurrenskraftiga villkor. Den nyligen offentliggjorda avyttringen av vår nederländska verksamhet kommer att möjliggöra en minskning av vår nettoskuld samt ge koncernen ett tydligare operativt fokus på våra nordiska hemmamarknader. Vi är på god väg att uppnå våra finansiella mål för 2026, men det återstår fortfarande mycket att göra för att nå våra långsiktiga ambitioner om en tvåsiffrig EBITDA-marginal och ett hälsosamt fritt kassaflöde” skriver Viaplay Groups koncernchef Jørgen Madsen Lindemann.

Viaplay Group redovisar inte resultatet för radioverksamheten separat men skriver i sin kvartalsrapport att reklamförsäljningen ”ökade marginellt på organisk basis, då den fortsatt starka tillväxten inom digital reklamförsäljning, tillsammans med högre radioreklamförsäljning, motverkade den fortsatta nedgången i reklamförsäljning för linjär-TV”.

Radionytt ansvarar inte för externt länkat innehåll.

Share