Viaplay: Frågan är om vår verksamhet håller långsiktigt

Christer Modig. Foto: Viaplay Radio.

Viaplay-kanalen Star FM förlorar 16 av sina 20 regionala tillstånd. Viaplays radiochef Christer Modig säger att Mediemyndighetens beslut kan göra att radioverksamheten inte längre blir långsiktigt hållbar.

”Vi är så klart besvikna över att Star FM förlorar tillstånd. Vi har under åtta år lyckats etablera Star FM hos en äldre publik i hela landet, lyssnare som nu får nöja sig med P4. Men den stora frågan är om de tillstånd vi tilldelats är tillräckligt för att vår verksamhet ska hålla långsiktigt och framförallt om vi har råd att fortsätta bygga ut DAB+. Det är för tidigt att säga” säger Christer Modig.

”Hur har Mediemyndigheten tänkt att det ska bli en långsiktigt hållbar verksamhet om de slår undan fötterna på de två bolag som har byggt upp marknaden?” fortsätter Christer Modig.

Radionytt ansvarar inte för externt länkat innehåll.

Share