
USA-podden firar sina första tio år med en livepodd som görs från Kulturhuset Spira i Jönköping 12 november.
På scen finns programledaren Sara Stenholm, Roger Wilson, tidigare San Francisco-korrespondent, samt Johan Wangström, som är journalist och tidigare USA-korrespondent för Sveriges Radio. Direkt från USA medverkar Washington-korrespondenten Ginna Lindberg och Asien-korrespondenten Simon Isaksson, som tidigare arbetat på P4 Jönköping.
Värd för evenemanget, som är ett samarbete med Musik & teatervänner Riksteatern Jönköping, är Malte Nordlöf, som är programledare på P4 Jönköping.
USA-podden är idag en av landets största poddar med över 200 000 lyssnare i veckan.
”Det är fantastiskt roligt och tillfredsställande att något som jag och Ginna började med som ett nördigt sidoprojekt har blivit så stort och etablerat. Vi prickade ju dessutom in kanske de tio mest omvälvande åren i modern amerikansk politisk historia” säger programledaren Sara Stenholm.
”Amerikansk politik är oupphörligt fascinerande, och det är en ynnest att vecka efter vecka få försöka bredda och fördjupa rapporteringen genom podden” säger Ginna Lindberg, utrikeskorrespondent och initiativtagare till USA-podden.