
Norrköping-baserade NTM sökte nationellt FM-tillstånd för projektet NXT FM. Det blev ingen rikstäckande FM-kanal men NTM:s operativa chef Annie Lidesjö säger att bolaget nu kommer att delta i vårens fördelning av de regionala FM-tillstånden.
”Vi hade givetvis förhoppningar om att tilldelas ett nationellt tillstånd, men konkurrensen har varit mycket hård. Samtidigt är vi positiva till att Mediemyndigheten genom sitt beslut tydligt visar att man vill främja mångfald och värdesätter variation, både när det gäller innehåll och ägande” säger Annie Lidesjö som är operativ chef på NTM.
”Med våra gedigna ljuderfarenheter och vår starka lokala förankring ser vi nu fram emot att fokusera på de regionala tillstånden. Där ser vi goda möjligheter att fortsätta utveckla relevant och engagerande innehåll för våra målgrupper. Vår förhoppning är att myndigheten håller fast vid den inslagna linjen och även framåt fortsätter att värdera mångfald högt i sina bedömningar” fortsätter Annie Lidesjö.
NTM har idag regionala sändningstillstånd i Stockholm och Uppsala, som används av Viaplay-stationen Bandit Rock. Bolaget fanns länge inom den kommersiella radion genom East FM och Radio Match via dotterbolaget Radio & Co. East FM i Norrköping lades ned 2018.
NTM bildades 2009 som en sammanslagning av Östögöta Media, Gotlands Media och Norrbottens Media och året efter köptes Upsala Nya Tidning. Koncernen äger tidningar i Östergötland, Småland, Gotland, Sörmland, Uppland, Västerbotten och Norrbotten.