
De två stora nationella kommersiella radiobolagen i Norge – Bauer Media och Viaplay-ägda P4-gruppen – har aldrig varit så lönsamma som nu. Det visar en rapport från Medietilsynet.
Rörelsemarginalen för de två bolagen var förra året 24,2 procent – 3,2 procentenheter högre än 2023. Det är den högsta siffran någonsin och för fjärde året i rad är den kommersiella radion det mest lönsamma mediet i Norge. Resten av mediebranschen hade 2024 en rörelsemarginal på 6,4 procent och minskade dessutom sina intäkter sedan året innan.
Den kommersiella radions intäkter ökade från 714 miljoner norska kronor 2023 till 750 miljoner 2024. Vinsten gick samtidigt från 114 till 148 miljoner kronor. Samtidigt förlorade både TV och dagstidningar reklamintäkter.
För de lokala radiostationerna går det sämre. 71 av 118 lokala radioverksamheter gick med förlust under 2024 samtidigt som intäkterna minskade med 6 miljoner till 222 miljoner kronor.
