Förbättrat resultat för Teracom trots att Tele 2 lämnade marknätet

Foto: Teracom.

Teracom förbättrade sitt rörelseresultat förra året. Detta trots att Tele 2:s betal-TV lämnade marknätet, vilket gav ett bortfall i omsättningen med 200 miljoner kronor.

Teracoms rörelseresultat gick från 49 till 90 miljoner kronor medan omsättningen steg med 73 miljoner till 1,483 miljarder kronor. Bortfallet kopplat till att Tele 2 lämnade marknätet ”kompenserades i stor utsträckning av både effekter av omställningsprogram och en stark tillväxt med utökade uppdrag och leveranser inom främst beredskapsuppdrag, kommunikationstjänster och nya avtal inom digitala tjänster” skriver Teracom i ett pressmeddelande.

”Det ligger mycket hårt arbete bakom det goda resultatet. Jag är nöjd med vad vi har åstadkommit, men vi kommer även fortsatt att möta utmaningar och kan inte slå oss till ro. Arbetet med att effektivisera verksamheten, utveckla våra tjänster och inleda nya samarbeten fortsätter” säger Teracoms VD Johan Petersson.

Omsättningen för Teracoms utsändningstjänster minskade under 2025 från 701 till 552 miljoner kronor. Rörelseresultatet för den delen av bolagets verksamhet gick samtidigt från en vinst på 21 miljoner till en förlust på 26 miljoner kronor.

Radionytt ansvarar inte för externt länkat innehåll.

Share