LYSSNA DIREKT:  SVERIGES RADIO P1 ¦ P2 ¦ P3 ¦ Ekot sänder direkt ¦ P4 Plus ¦ P4 Blekinge ¦ P4 Dalarna ¦ P4 Gotland ¦ P4 Gävleborg ¦ P4 Göteborg ¦ P4 Halland ¦ P4 Jämtland ¦ P4 Jönköping ¦ P4 Kalmar ¦ P4 Kristianstad ¦ P4 Kronoberg ¦ P4 Malmöhus ¦ P4 Norrbotten ¦ P4 Sjuhärad ¦ P4 Skaraborg ¦ P4 Stockholm ¦ P4 Södertälje ¦ P4 Sörmland ¦ P4 Uppland ¦ P4 Värmland ¦ P4 Väst ¦ P4 Västerbotten ¦ P4 Västernorrland ¦ P4 Västmanland ¦ P4 Örebro ¦ P4 Östergötland ¦ P3 Din gata ¦ P2 Språk och musik ¦ P6 ¦ Radioapans knattekanal ¦ SR Sápmi ¦ SR Finska ¦ NENT GROUP Rix FM ¦ Star FM ¦ Bandit Rock ¦ Lugna Favoriter ¦ Power Hit Radio ¦ Radio Rainbow ¦ Power Millennium ¦ Rix FM Fresh ¦ Svenska Favoriter ¦ Bandit Classic Rock ¦ Bandit Metal ¦ Bandit Ballads ¦ Bandit Alternative ¦ Power Club ¦ Power Street ¦ Dansbandsfavoriter ¦ Country Classics ¦ One Hit Wonders ¦ Star 90's ¦ Star 80's ¦ Star 70's ¦ Gamla Favoriter ¦ Electro Lounge ¦ Soul Classics ¦ BAUER MEDIA Mix Megapol ¦ NRJ ¦ Rockklassiker ¦ Vinyl FM ¦ Svensk Pop ¦ Lugna Klassiker ¦ Mix Megapol Göteborg ¦ Retro FM (Malmö) ¦ NÄRRADIO Dixie Radio (Stockholm) ¦ Fun Radio (Malmö) ¦ Gold FM (Växjö) ¦ Guldkanalen Skåne (Staffanstorp) ¦ Hit City (Landskrona) ¦ Karlstads Nya Radio ¦ Pop & Rock (Umeå/Vännäs, Lycksele, Örnsköldsvik) ¦ Radio Active (Ystad) ¦ Radio Båstad ¦ Pirate Rock (Göteborg) ¦ Radio Prime (Strömstad) ¦ Radio Siljan (Mora) ¦ Radio Topp 40 (Malmö) ¦ Radio Viking (Ekerö) ¦ Rocket 95.3 (Stockholm) ¦ Skärgårdsradion (Värmdö) ¦ Stockholm Närradio ¦ Sveriges Kristna Radio (Södertälje, Kristianstad) ¦ STUDENTRADIO DUR Dalarnas Studentradio (Falun) ¦ K103 (Göteborg) ¦ Pite FM (Piteå) ¦ Radio AF (Lund) ¦ Radio Shore (Kalmar) ¦ Studentradion 98,9 i Uppsala ¦ Umeå Studentradio ¦ INTERNETRADIO BPM Malmö ¦ Country Rocks ¦ Dansbandsdax ¦ Dansbandskanalen ¦ Distfm.se ¦ Guldkanalen 60-tal ¦ Guldkanalen 70-tal ¦ Guldkanalen 80-tal ¦ Guldkanalen 90-tal ¦ Kanal Rewind ¦ Radio 50 Plus ¦

Nomineringarna till Guldörat

Radioakademin presenterar idag nomineringarna till Guldörat i ytterligare sju kategorier, inklusive Årets intervju som är en ny kategori för i år. Priserna delas ut på Radio- och poddagen 4 november i en direktsändning från Nalen i Stockholm.

Nomineringarna och vinnarna har tagits fram av styrelsen i Radioakademin utifrån inskickade bidrag från branschen. Radioakademin utser även mottagaren av Årets hederspris. Årets podd väljs av lyssnarna i en onlineomröstning som startade på guldörat.se i måndags. På tre dygn har mer än 20 000 lyssnare röstat på sin favoritpodd. Underlaget till Årets programledare radio och Årets programledare podd är en intervjuundersökning av Kantar Sifo.

Årets radioupplevelse
Dagbok från intensiven – inifrån covid-19-vården – P4 Kalmar (Sveriges Radio)
Hälsning till framtiden – UR
NRJ Morgon: Första sändningen utan Adam – NRJ (NRJ/Bauer)
Smith & Tells takspelning för Södersjukhuset – Rix FM (NENT)
Trick or treat – 10 fester på 10 timmar – Bandit Rock (NENT)
Valborgskören – P2 (Sveriges Radio)

Årets intervju
Elin Tedengren intervjuar Norlie & KKV – Power Hit Radio (NENT)
Fördomspodden: Emil Persson intervjuar Markoolio – Acast
Martina Lingefjord intervjuar hotellägare i Hultsfred – P4 Kalmar (Sveriges Radio)
Musikredaktionen: Calle Nilsmo intervjuar Tove Lo – NRJ (NRJ/Bauer)
Olöst: Konstkuppen del 6: Sara Lundin intervjuar Clark Olofsson – Banda för Spotify Studios
Söndagsintervjun i P1: Martin Wicklin intervjuar Isabella Löwengrip – Tredje Statsmakten för P1 (Sveriges Radio)

Årets radioprogram
Hjärta & hjärna – UR i P4
Kropp & själ – Filt för P1 (Sveriges Radio)
Martina Thun – Rix FM (NENT)
Morrongänget i Göteborg Mix Megapol – Mix Megapol Göteborg (Bauer)
NRJ Morgon med Adam Alsing – NRJ (NRJ/Bauer)
Söndagsintervjun i P1 – Tredje Statsmakten för P1 (Sveriges Radio)

Årets avslöjande
Kaliber i P1: De dolda sexövergreppen – producent Annika H Eriksson, reportrar Stina Näslund och Clara Lowden – Filt och P1 för P1 (Sveriges Radio)
Kaliber i P1: Misslyckandet i Hedemora – producent Annika H Eriksson, reporter Lisa Linder Lindberg – P1 (Sveriges Radio)
Kaliber i P1: PFAS-skandalen – producent Annika H Eriksson, reporter Daniel Värjö – P1 (Sveriges Radio)
P1 Dokumentär/Ekot: Gamer – producent Ylva Lindgren, reporter Emelie Rosén – P1 (Sveriges Radio)
Prylarnas pris – Daniel Öhman – Ekot (Sveriges Radio)
Systrar – reporter och producent Michael Verdicchio, redaktör Snezana Bozinovska, presentatör Kristina Petersen – Göteborgs-Posten

Årets genombrott
Morgon i P4 Södertälje – P4 Södertälje (Sveriges Radio)
Olöst – Banda för Spotify Studios
P3 ID – Studio Olga för P3 (Sveriges Radio)
Vetenskapsradion: Coronaspecial – P1 (Sveriges Radio)
When We Were Kings – Perfect Day Media
Älskade psykopat – Podplay (Bauer)

Årets poddproduktion
Olöst – Banda för Spotify Studios
P3 Dokumentär: Kapten Klänning – P3 (Sveriges Radio)
P3 Dystopia – P3 (Sveriges Radio)
P3 ID – Studio Olga för P3 (Sveriges Radio)
Rummet – Munck Studios för Riksteatern
Rättegångspodden
– Nils Bergman för Acast

Årets Stjärnskott
Alex Letic – Sekter (Spotify)
Babs Drougge – P3 Nyheter (Sveriges Radio)
Daria Koria – Power Hit Radio (NENT)
Edvin Törnblom – Hallå? (Podplay/Bauer), Ursäkta (Podplay/Bauer), Välkommen ut (Perfect Day Media)
Karolina Widerström – Mix Megapol (Bauer)
Nanna Olasdotter Hallberg – Morgonpasset i P3 (P3/Sveriges Radio), P3 Klubben (Filt Sthlm för P3/Sveriges Radio), Punani_99 (Filt Sthlm för P3/Sveriges Radio)

REKLAMSTATISTIK

-25,2 %

Mediebyråbarometern, september 2020

KALENDER

2 okt Prix Radio, online.
26 okt Podcast Day, online.
30 okt Radiodager, online.
2 okt World DAB General Assembly 2020, online.
14-16 okt Sounds Amazing 2020, online.
4 nov Radio- och poddagen 2020, online.
21-23 jan Paris Radio Show, Paris.
29 jan Radiodays, Köpenhamn.
24-25 mar Radiodays Asia, Kuala Lumpur.
2-4 maj Radiodays Europe, Lissabon.